Wydarzenia 2015/2016

Poznajemy zawody: zawód – bibliotekarz

W Bibliotece szkolnej 18.05.2016 r. odbyły się zajęcia warsztatowe z zakresu doradztwa zawodowego. Uczniowie zainteresowani pracą w tej branży zapoznali się z zakresem obowiązków bibliotekarza związanym z gromadzeniem, ewidencjonowaniem, opracowywaniem, przechowywaniem i udostępnianiem zbiorów biblioteki.

Pani bibliotekarka Beata Burnus zwróciła uwagę również na preferencje zawodowe w tej dziedzinie. Przybliżyła w sposób bardzo interesujący ścieżkę edukacyjną i zawodową bibliotekarza.

Podczas zajęć została zwrócona uwaga na przeciwwskazania zdrowotne w zawodzie, a także na czynniki uciążliwe w środowisku pracy bibliotekarza. Nauczyciel bibliotekarz zapoznał uczniów z programami komputerowymi wykorzystywanymi do pracy w zawodzie m.in. MOL Optivum, katalogiem komputerowym. W zakresie korzystania z cyfrowych zasobów bibliotecznych uczniowie odwiedzili wirtualny katalog Biblioteki Jagiellońskiej. Uczniowie zapoznani zostali z różnorodnymi formami pracy z czytelnikiem. Zajęcia prowadzone są w ramach innowacji pedagogicznej „Poznajemy zawody”.