Wydarzenia 2015/2016

Uzależnieniom behawioralnym mówię STOP!

W kwietniu i maju  w naszej szkole w klasach VI i gimnazjum zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe z pedagogiem  szkolnym w ramach projektu „UZALEŻNIENIOM BEHAWIORALNYM MÓWIĘ STOP!”

Czym są uzależnienia behawioralne?

Uzależnienia behawioralne to zaburzenia (nałogi) związane z niekontrolowanym wykonywaniem pewnych czynności. Należą do nich zachowania lub działania, które są społecznie akceptowane, granie w gry hazardowe, robienie zakupów, korzystanie z Internetu, oglądanie telewizji, dbanie o swój wygląd, używanie komórki, praca itp. Zachowania te stają się zagrażające i mogą przejść w uzależnienia wówczas, gdy tracimy kontrolę nad daną czynnością. Odczuwamy wówczas przymus – czyli silne pragnienie wykonywania danej czynności, mimo jej negatywnego wpływu na nasze funkcjonowanie. Kiedy natomiast nie możemy jej wykonywać, doznajemy różnych dolegliwości, np. rozdrażnienia, złości, niepokoju.

UZALEŻNIENIOM BEHAWIORALNYM MÓWIĘ STOP! to akcja, która ma uświadomić rosnące zagrożenie uzależnieniami behawioralnymi wśród młodzieży. Autorem projektu jest Fundacja Innowacyjnych Rozwiązań Społecznych i Terapeutycznych – FIRST www.fundacja-first.com. Projekt finansowany jest przez Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będący dyspozycji Ministerstwa Zdrowia i realizowany we współpracy z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii.