Wydarzenia 2015/2016

Poznajemy zawody: ADWOKATA, PRAWNIKA.

poznajemy zawody

W dniu 09.05.2016r. uczniowie naszej szkoły odbyli zajęcia warsztatowe z doradztwa zawodowego w kancelarii adwokackiej w Limanowej. Dzięki przychylności aplikantowi adwokackiemu p. Justynie Piegzie zostali zapoznani z ścieżką edukacyjną i zawodową adwokata, prawnika, radcy prawnego.

Prawnik jest to osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze i uzyskała tytuł magistra nauk prawnych. Może ona świadczyć usługi doradztwa prawnego, a w tym zakresie min. udzielać porad prawnych, czy też sporządzać pisma. Może również kontynuować naukę i kończąc kilkuletnią aplikację uzyskać prawo wykonywania zawodu min. prokuratora, komornika, radcy prawnego, czy też adwokata.

Podczas zajęć zwrócono uwagę na zakres obowiązków zawodowych oraz na to, że o zostaniu prawnikiem należy myśleć już jak najwcześniej, od najmłodszych lat. Studia prawnicze są jednymi z najbardziej wymagających studiów. Najpierw należy ukończyć kierunek prawa na jednej z wybranych specjalizacji, a następnie zdać aplikację adwokacką i zostać wpisanym na listę adwokatów działających w kraju. Wówczas uzyskuje się prawa do wykonywania zawodu. Można wtedy pracować w kancelariach adwokackich. Adwokat jest to wciąż zawód bardzo prestiżowy. Podczas zajęć w uczniowie zostali zapoznani z zasadami egzaminu konkursowy na aplikację adwokacką, przebiegiem aplikacji adwokackiej. Spotkanie cieszyło się znacznym zainteresowaniem. Uczniowie mieli możliwość zapytania o nurtujące ich sprawy z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego czy spraw dotyczących nieruchomości.