Wydarzenia 2015/2016

Spotkanie uczniów gimnazjum z Ratownikami Medycznymi Szpitala Powiatowego w Limonowej.

W ramach realizacji 6. zadania konkursu Szkoła wolna od dopalaczy w dniu 10.03.2016 r. odbyło się spotkanie z Ratownikami  Medycznymi Szpitala Powiatowego w Limanowej. Ratownicy przeprowadzili warsztaty szkoleniowe z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz właściwego zachowania w sytuacji zagrożenia życia bądź zdrowia drugiego człowieka.

Dzięki spotkaniu z ratownikami uczniowie dowiedzieli się, jakie czynności i w jakiej kolejności należy wykonać w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia drugiego człowieka (zapewnienie bezpieczeństwa sobie oraz poszkodowanemu, ocena stanu przytomności poszkodowanego, w razie potrzeby zapewnienie pomocy innej osoby, udrożnienie górnych dróg oddechowych, ocena oddechu poszkodowanego, wezwanie pomocy oraz ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej lub, w razie konieczności, przystąpienie do resuscytacji).

Uczniowie nauczyli się, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, sprawdzić oddech, udrożnić jego drogi oddechowe oraz jak poprawnie przeprowadzić resuscytację. Sam zabieg resuscytacji ćwiczono na specjalnych fantomach szkoleniowych. Przez cały czas ratownicy obserwowali działania uczniów służąc im rada i pomocą, a także korygując ich ewentualne błędy tak, aby mieć pewność, że wszyscy uczniowie umieją wykonać każdą czynność prawidłowo.