Wydarzenia 2015/2016

Wyniki Szkolnego Konkursu Sienkiewiczowskiego

27 uczniów i uczennic gimnazjum  postanowiło zmierzyć  się w rywalizacji o laur pierwszeństwa w Szkolnym Konkursie  Wiedzy o życiu i twórczości Henryka  Sienkiewicza.

Uczestnicy rozwiązywali test opracowany na podstawie  życiorysu, krzyżówkę z Krzyżaków, objaśniali pojęcia związane ze średniowiecznymi  obyczajami, udzielali  ustnej odpowiedzi na wylosowane pytania i objaśniali archaizmy.

Konkurencje przebiegały w  przyjemnej atmosferze. Uczestnicy wykazali się  szczegółową wiedzą. Jako oprawę konkursu  wykorzystano  prezentację  Power Point o polskich Noblistach z dziedziny literatury. Najwięcej emocji wywołało pytanie o rzekome relikwie ( np. kopytko osiołka, na którym siedziała  Maryja z Dzieciątkiem podczas ucieczki do Egiptu), jakimi handlował  Sanderus  – fikcyjna postać epizodyczna z Krzyżaków. Trudnym okazało się pytanie o „wici”, czym było w średniowieczu  rozsyłanie wiadomości od wsi do wsi przez konnego posłańca.

Oto zwycięzcy konkursu :

1. miejsce – Aneta Bulanda  – kl. 2b
  2. miejsce – Joanna Smoter  –  kl.3b
  3. miejsce – Kinga Obrok – kl.3a
  4. miejsce Natalia Bieniek – kl. 2b.

Gratulujemy!

Zwycięzcy otrzymali   pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe zakupione ze środków Rady Rodziców.

Mamy nadzieję, że zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu przyczyniło się nie tylko do wzbogacenia oferty edukacyjnej,  ale  i do popularyzacji twórczości wielkiego Polaka, pisarza, epika, artysty i podróżnika.  Quo vadis do dziś wzrusza i zaciekawia czytelników, Krzyżacy należą od pokoleń do kanonu lektur szkolnych, a ekranizacje Trylogii i ich filmowi bohaterowie na długo pozostawiają obraz w naszej pamięci.

Organizatorzy:

Pani  Władysława Guzik