Wydarzenia 2016/2017

Dzień Bezpiecznego Internetu w zerówce

16 lutego uczniowie oddziału przedszkolnego 02 uczestniczyli w zajęciach pod hasłem „Mały Miś i Dzień Bezpiecznego Internetu”. Jest to kolejna akcja w ramach międzynarodowego projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Temat ważny, bo dotyczy przedszkolaków, które coraz częściej sięgają po telefony, tablety i laptopy. Rozwijanie kompetencji informatycznych dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach to również jeden z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017.

Zajęcia rozpoczęliśmy od próby zdefiniowania „Co to jest Internet?”. Następnie uczniowie wskazali urządzenia, na których mogą korzystać z Internetu. Dzieci opowiedziały jakie urządzenia posiadają w domu oraz w jaki sposób korzystają z zasobów sieci („można grać w gry, oglądać bajki i piosenki, można rozmawiać z kimś i widzieć tą osobę, a mama i tata mogą przeczytać co się dzieje na świecie”). Stworzyliśmy także własną sieć, aby zademonstrować w jaki sposób zamieszczane w Internecie informacje są przekazywane do użytkowników. Na podstawie bajek animowanych „Owce w sieci” („Tajemniczy przyjaciel” i „Bez kożuszka”) dzieciom zostały przedstawione przykłady złego korzystania z komputera   i telefonu komórkowego. Po ich obejrzeniu wspólnie sformułowaliśmy „Zasady bezpieczeństwa”. Dzieci podpisały się pod nimi odbijając swoje pomalowane dłonie – sprawiło im to oczywiście wiele radości. Za aktywny udział w zajęciach uczniowie otrzymali medale.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc porozmawialiśmy o bezpiecznym Internecie już teraz, by w przyszłości stał się bezpiecznym narzędziem zabawy i nauki naszych dzieci.

Justyna Tabor – wychowawczyni