Wydarzenia 2016/2017

I Nocne Czytanie w Dwójce

Promowanie, upowszechnianie i rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci to jeden z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w bieżącym roku szkolnym. W celu jego realizacji pani mgr Magdalena Romankiewicz, nauczycielka języka polskiego wpadła na pomysł zorganizowania w Zespole Szkół Samorządowych nr 2 w Limanowej akcji pod hasłem „I Nocne Czytanie w Dwójce”, które odbyło się w nocy z 28 na 29 kwietnia 2017 roku.
Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem, a magnesem przyciągającym dzieci było spędzenie nocy w miejscu, które znane jest im jedynie w świetle dziennym. Jak mówi sama organizatorka: – Podstawowym założeniem było upowszechnianie nawyków czytelniczych i zachęcanie do częstego sięgania po książki, ale również odczarowanie miejsca, jakim jest szkoła, by nie kojarzyła się tylko z obowiązkiem, ale też z przyjemnością i zabawą.
Uczestnikami „nocnego czytania” byli uczniowie klasy 4a i 4b, w sumie 42 dzieci. Akcja rozpoczęła się od wspólnego przygotowania kolacji, podczas której obowiązywały zasady savoir-vivre’u. Następnie, po wieczornej toalecie, wszystkie dzieci udały się do przygotowanej wcześniej sali lekcyjnej. Tam, każdy zajął miejsce na materacu, na którym rozłożył przyniesiony z domu śpiwór i poduszkę. Uczniowie w skupieniu słuchali opowiadań czytanych przez nauczycielki: Panią mgr Magdalenę Romankiewicz – główną organizatorkę oraz Panie mgr Joannę Tokarczyk i mgr Barbarę Strug, które chętnie i aktywnie włączyły się w całą akcję, za co należą się im szczególne podziękowania, a Pani Joannie dodatkowo za wykonanie dekoracji.
Po wysłuchaniu „Lodowego smoka” Georga R.R. Martina nastąpiła przerwa, w czasie której dzieci, podzielone na kilkuosobowe zespoły wykonywały ilustracje do najciekawszego fragmentu opowiadania. Emocjom i dobrej zabawie nie było końca. Nadrzędnym celem pracy plastycznej była umiejętność współdziałania i integracja w grupie rówieśniczej. Potem przyszła pora na cykl opowiadań z serii „Pitu i Kudłata” autorstwa Leszka Talki, które wprawiły wszystkich w dobry humor. Niespodzianką dla dzieci stał się seans filmowy podczas którego obejrzały ekranizację powieści Astrid Lindgren pt. „Nowe przygody dzieci z Bullerbyn”. Na najbardziej wytrwałych czekało słuchowisko, po którym około godziny 4.00 wszyscy zasnęli. Jednakże nie na długo, gdyż o 5.30 dzieci zrobiły pobudkę. Po śniadaniu i posprzątaniu „sali noclegowej” przyszła pora na zakończenie. Panie podsumowały konkurs na najpiękniejsze ilustracje do opowiadań i rozdały wszystkim nagrody. Dzieci zmęczone, ale pełne pozytywnych wrażeń wróciły do domów.