Wydarzenia 2016/2017

Międzynarodowe spotkanie polskich i słowackich dzieci pn. „Noc w bibliotece”.

W dniach 16 – 17.06.2017r. grupa 10 dzieci z naszej szkoły, wraz z Paniami Magdaleną Romankiewicz i Kingą Sułkowską, udała się do Dolnego Kubina na Słowacji. Wyjazd był częścią mikroprojektu Transgraniczna spójność kulturalna współfinansowanego ze środków Europejskiego Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy  Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 między Miejską Biblioteką Publiczną w Limanowej a Oravską knižnicą A. Habovštiaka w Dolnym Kubinie.

Pierwszego dnia, tuż po przyjeździe na miejsce,  grupa 10 słowackich dzieci wraz z opiekunami serdecznie nas powitała. Każde dziecko dokonało indywidualnej autoprezentacji, dzięki czemu mogliśmy się lepiej poznać. Następnie przyszła kolej na odrobinę historii. Przygotowaliśmy polskie legendy i zagadki historyczne, aby przybliżyć nieco nasz kraj. Podobnie uczynili nasi zagraniczni sąsiedzi. W ramach warsztatów czytelniczych próbowaliśmy swoich sił w lekturze tekstów pisanych językiem słowackim, co wcale nie było łatwe,  o czym przekonały się same dzieci. Potem przyszła kolej na piosenki i tańce w wykonaniu dziecięcego zespołu folklorystycznego „Kohútik” i wspólne zabawy, po których udaliśmy się na zwiedzanie miasta. Wieczorem czekały na nas następne atrakcje. Uczestniczyliśmy w warsztatach artystycznych z twórcami ludowymi – koronkarką, cukiernikiem, rzeźbiarzem i ceramikiem. Po dniu pełnym wrażeń przyszedł czas na odpoczynek i sen pośród tysiąca książek, gdyż spaliśmy w budynku biblioteki.

Drugiego dnia udaliśmy się na wycieczkę, podczas której zwiedziliśmy Zamek Orawski i Skansen w Zubercu. W godzinach popołudniowych przyszedł czas na pożegnanie. Szczęśliwi, pełni pozytywnych wrażeń i naładowani nową energią wróciliśmy do Limanowej.

Dziękujemy serdecznie słowackim sąsiadom za miłe przyjęcie i cudownie spędzony czas, który na długo pozostanie w naszej pamięci.