Wydarzenia 2016/2017

LIDER PROJEKTU „SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO”

certyfikat

Miło nam poinformować, że nasza szkoła  została wyróżniona w październiku tego roku przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie Certyfikatem LIDERA PROJEKTU Szkoły Promującej Bezpieczeństwo!

Celem działań szkoły oraz jej partnerów jest promocja i kształtowanie bezpieczeństwa w szkole, a równocześnie zwiększenie poczucia bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli na terenie szkoły i w jej okolicach poprzez:
• podniesienie poziomu wiedzy uczniów, rodziców i nauczycieli dotyczącej bezpieczeństwa na terenie szkoły i poza jej obrębem,
• zdobycia umiejętności radzenia sobie z agresją i przemocą,
• zapoznanie uczniów z prawem dotyczącym nieletnich, zasadami odpowiedzialności oraz procedurami postępowania w sprawach nieletnich sprawców czynów karalnych,
• ograniczenie/wyeliminowanie aktów agresji i przemocy wśród uczniów,
• systematyczna i skuteczna profilaktyka zjawisk patologicznych wśród dzieci i młodzieży.

Przypomnijmy;

Zespół Szkół Samorządowych nr 2 w 2007 roku przystąpił do programu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa, w ramach którego szkoła w roku 2008 po audycie Zespołu Certyfikującego ZBP otrzymała Certyfikat Szkoły Promującej Bezpieczeństwo Edycji 2008-2010. Po dwóch latach odbył się kolejny audyt, który szkoła przeszła wzorowo i Certyfikat został przedłużony na 5 lat, po upływie których właśnie teraz otrzymaliśmy  prestiżowy tytuł Lidera Szkoły Promującej Bezpieczeństwo.

Certyfikat Szkoła Promująca Bezpieczeństwo ma charakter honorowy. Posiadacz Certyfikatu jest zobowiązany do dbania o bezpieczeństwo osób i mienia w swoim obiekcie, a także w jego najbliższym otoczeniu, poprawy stanu bezpieczeństwa i podnoszenia poczucia bezpieczeństwa osób tam przebywających, a także stałego monitorowania procesów związanych z realizacją projektu ZPB.

Naszym głównym partnerem jest Komenda Powiatowa Policji w Limanowej, a także Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowym, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Rada Rodziców, Samorząd Uczniowski, Zespół Kuratorów.

Koordynatorem projektu jest pedagog szkolny Marta Kempny.

W ramach Projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”,

przy współpracy z partnerami został opracowany

Zintegrowany Plan Działań na rok szkolny 2016/2017.

Na podstawie analizy wyników badań ankietowych, lustracji obiektu i terenu szkoły oraz innych wniosków określono priorytety podejmowanych działań:

• Zwiększenie bezpieczeństwa i kontroli na terenie szkoły i wokół niej
    • Informowanie i edukacja oraz angażowanie rodziców ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w szkole
    • Informowanie i edukowanie uczniów ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w szkole
  • Kształtowanie realnej samooceny ucznia, działań prospołecznych i promowanie pozytywnych wzorców zachowań