Wydarzenia w szkole

Uczniowie klas 7b i 8b na wycieczce we Wrocławiu

 

 

W dniach 16 – 17 września uczniowie klas 7b i 8b udali się na dwudniową wycieczkę autokarową do stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia. To malownicze, jedno z najstarszych miast w Polsce leży u podnóża Sudetów nad Odrą, a zwane jest miastem mostów i wysepek. 

Naszą przygodę z Wrocławiem rozpoczęliśmy od zwiedzania jednej z nich, czyli najstarszej, zabytkowej części miasta – Ostrowu Tumskiego. Z tamtego rejonu zapamiętamy okazałą katedrę św. Jana Chrzciciela z dwiema wieżami, Bramę Kluskową oraz most  Tumski  przez lata nazywany mostem zakochanych, bo pary zostawiały na nim kłódki z imionami jako symbol trwałości uczucia, a kluczyki do nich wrzucały do Odry. Od czasu remontu mostu zakochani mogą zostawiać kłódki tylko na barierach wzdłuż bulwaru. Uliczki i zaułki Ostrowu Tumskiego oświetla ponad 100 latarni gazowych, jednak nie ujrzeliśmy latarnika w cylindrze i czarnej pelerynie, bo pracuje on tuż przed zapadnięciem zmroku i o świcie. Po obejrzeniu Starego Ratusza, pomnika Aleksandra hrabiego Fredry i urokliwych kamieniczek na Rynku udaliśmy się do części uniwersyteckiej miasta. Tam, w Wirydarzu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich wzięliśmy udział w oryginalnym happeningu organizowanym przez uczniów jednej z wrocławskich szkół – spontanicznym flash mobie poświęconym poezji Tadeusza Różewicza. 

Jednak każdy z uczestników wycieczki mógł znaleźć coś atrakcyjnego dla siebie, bo po wrażeniach intelektualnych przyszła kolej na rekreacyjną wizytę na stadionie Śląska Wrocław, a potem czas refleksji przed monumentalnym obrazem   Panoramą Racławicką ukazującą trójwymiarowo na 114 metrach długości i 15 metrach wysokości  zwycięską bitwę Polaków z Rosjanami w 1794 r. Czwartkowe zwiedzanie zakończyliśmy późnym wieczorem na 49. piętrze drapacza chmur zwanego Sky Tover, skąd podziwialiśmy oświetloną panoramę miasta. 

Piątkowe atrakcje również  dostarczyły nam wielu wrażeń, a spacery po ciekawych miejscach sprzyjały integracji obu klas. Dopołudnia udaliśmy się do Ogrodu japońskiego, w którym przebywanie łączy się nierozerwalnie z filozofią życia. Rozważnie przechodziliśmy po kamieniach ułożonych na wodzie stawu, co miało symbolizować niebezpieczną ścieżkę życia. Następnie przejechaliśmy pod Halę Stulecia. To ogromna, żelbetowa budowla wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przepiękną Pergolą ( 750 kolumn ) porośniętą winoroślą  przeszliśmy do fontanny multimedialnej umieszczonej na sztucznym stawie. Spore wrażenie wywarł na nas pokaz „światło – dźwięk”, tj. wody tańczącej w rytm muzyki klasycznej. Potem przeszliśmy do wrocławskiego zoo. Pobyt w Afrykarium – wyglądem przypominającym Arkę –  był niezwykle atrakcyjny. W 21 basenach i akwariach oglądaliśmy ponad 350 gatunków ryb oraz ssaków pochodzących z Czarnego Lądu. Późny obiad zakończył nasz pobyt w zabytkowym i pięknym Wrocławiu. Wrażenia z tej wycieczki na długo pozostaną w naszej pamięci. 

Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie – pani  Renata Hasior i pani Barbara Strug oraz pani Bernadeta Wrona.

Galeria

Wróć do góry