Informacje dla uczniów i rodziców

40 ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO W POLSCE

 

13 grudnia 1981 roku Wojciech Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojenny.

O godz. 6.00 rano w radiu wyemitowano jego przemówienie, w którym ogłosił powstanie WRON (Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego), która przejęła rządy w kraju. Internowano tysiące osób, głównie działaczy ,,Solidarności”, zaczęły się liczne aresztowania, zajęto siedziby regionalnych władz ,,Solidarności”. Przestały działać telefony, radio i telewizja nadawały tylko muzykę poważną. Spikerzy ubrani w wojskowe mundury, w kolejnych godzinach podawali wprowadzone ograniczenia: zakaz strajków i wszelkich akcji protestacyjnych, godzina milicyjna (od 22.00 do 6.00 rano), militaryzacja setek zakładów pracy, cenzura listów i przesyłek pocztowych, zamknięto granice, bez przepustek nie wolno było opuszczać miejsca zamieszkania, zawieszono wydawanie gazet oraz działalność organizacji i związków zawodowych, tylko jeden program telewizyjny i radiowy, na kilka tygodni zamknięto szkoły i wyższe uczelnie. Na ulicach pojawiły się czołgi i pojazdy opancerzone oraz patrole wojskowe. Wszelkie próby oporu i strajki były krwawo tłumione przez władze. 16 grudnia 1981 roku wojsko i milicja zaatakowały strajkujących górników w kopalni ,,Wujek” w Katowicach, zginęło wtedy 9 górników. Ogółem w czasie stanu wojennego życie straciło około 40 osób. 

Polacy w ramach oporu organizowali demonstracje, pisali antykomunistyczne napisy na murach, rozrzucali ulotki, bojkotowali zarządzenia władz, prowadzili działalność wydawniczą, brali udział w licznych mszach za Ojczyznę. Wielu aktorów  i dziennikarzy odmówiło występów w rządowej telewizji. Wsparciem dla Polaków był Kościół katolicki, który organizował pomoc dla internowanych i ich rodzin. Również w wielu państwach zachodnich prowadzono zbiórki żywności i leków, które wysyłano do pogrążonej w kryzysie Polski. 

Stan wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 roku (zawieszony 1 stycznia 1983r.)                                                                                                                            

Uczcijmy pamięć ofiar stanu wojennego – poległych w starciach z milicją, śmiertelnie pobitych na komisariatach, internowanych, a także, zwykle zapominanych, zmarłych z powodu braku opieki medycznej.                                            

                       Zapal #ŚwiatłoWolności – akcja społeczna IPN   

13 grudnia o symbolicznej godzinie 19:30 w ramach inicjatywy można zapalić  wirtualne światło wolności na stronie IPN .

link do filmu animowanego IPN ,, Światło wolności” –https://www.youtube.com/watch?v=TXInWXyMx3E   

                                                 

Liczne zdjęcia i dokumenty można obejrzeć w Tece edukacyjnej IPN ,,Stan wojenny” https://ipn.gov.pl/ftp/13grudnia81/czytelnia/Stan_wojenny_Teka_edukacyjna.pdf

Wróć do góry