NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH.

W dniu 1 marca 2022 roku uczniowie klasy 8a z wychowawczynią wzięli udział w powiatowo- miejskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto jest obchodzone 1 marca, od 2011 roku. Wybór daty upamiętnia mord dokonany na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Zginęli oni 1 marca 1951 roku, w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Tworzyli kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, służb, instytucji, stowarzyszeń, uczniowie i mieszkańcy Limanowej. Wydarzenie uświetniła obecność pocztów sztandarowych oraz młodzieży zrzeszonej w Związku Strzeleckim „Strzelec”. Po uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz parafialny. Tam odbył się Apel Pamięci, w trakcie którego przypomniano nazwiska żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego, również z Ziemi Limanowskiej. Następnie przy tablicy pamiątkowej pomordowanych żołnierzy niezłomnych, przedstawiciele władz oraz obecne na uroczystości delegacje złożyły zapalone znicze. Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu, delegacje oraz zgromadzeni goście przeszli do Limanowskiego Domu Kultury, gdzie odbyła się projekcja filmu ,,Lotte”, opisującego historię młodej sanitariuszki Genowefy Kroczek, ps. ,,Lotte”. Udział uczniów naszej szkoły w tej uroczystości, był hołdem dla ,,Żołnierzy Wyklętych” i piękną lekcją historii.