„Ratownicy ze świetlicy” znowu w akcji.

W dniu 18 marca 2022 świetlica szkolna SP2 gościła autorkę książek dla dzieci, panią Karinę Gamoń. Spotkanie to miało na celu przybliżyć prace służb medycznych. Było tez częścią innowacji pedagogicznej „Ratownicy ze świetlicy” która w bieżącym roku szkolnym jest realizowana w naszej świetlicy.

Podczas spotkania dzieci miały okazję utrwalić swoją wiedzę odnoście udzielania pierwszej  pomocy. Pani Karina, która jest też pielęgniarką opowiedziała dzieciom o pracy jaką wykonuje, a także przeczytała swoje wiersze terapeutyczne. Jednym z ciekawszych elementów było poskładanie manekina (należało umieścić we właściwym miejscu: tchawicę, płuca, serce, przeponę, itp. narządy).

Dzieci mogły również mierzyć sobie nawzajem ciśnienie, założyć kroplówkę (oczywiście bez igły), nauczyły się jak poprawne zabandażować ranę i zapoznały się z wieloma przyrządami używanymi na co dzień w szpitalu (strzykawka, probówka, stetoskop, maseczka do podawania tlenu, worek cewnikowy i wiele innych).

W tygodniu poprzedzającym spotkanie z Panią Kariną, dzieci wykonywały prace plastyczne, które będą brały udział w konkursie: Ilustracje do książki „Gdzie zmysły prysły”, która w najbliższym czasie trafi do druku.

Prace, o których mowa, można podziwiać przez najbliższy tydzień w holu głównym w naszej szkole.

Pomysłodawczyniami spotkania były wychowawczynie świetlicy: Urszula Siciarz i Kinga Sułkowska   – realizujące wspólnie z dziećmi wyżej wymieniona innowację.

Poniżej znajduje się krótka informacja o autorce.

Karina Gamoń – położna i pasjonatka rymów. Urodzona w Gorlicach, od wielu lat mieszka i pracuje w Limanowej. Pracuje w Szpitalu Powiatowym w Limanowej imienia Miłosierdzia Bożego.
Autorka książek terapeutycznych dla dzieci Szpitalny domek i Fabryka w ciele tyka. Od najmłodszych lat pasjonowała się pisaniem wierszy. Obecnie swoimi tekstami angażuje się w uroczystości swojego szpitala, uświetniając ważne chwile. Działa charytatywnie, uczestniczy w spotkaniach edukacyjnych i autorskich z dziećmi w szkołach, przedszkolach i bibliotekach. Wspomaga fundacje, szpitalne i kliniczne oddziały dziecięce, dzieląc się z nimi swoją twórczością. Autorka wierszy, tekstów piosenek, hymnów.
Optymistka, na przekór życiowym problemom, z uśmiechem kroczy przez życie. Najważniejsze dla niej w życiu; rodzina i zdrowie. Motto życiowe: nigdy nie jest za późno by czynić dobro… Kieruje się cytatem twórczości Emily Dickinson – …Jeżeli jednego małego ptaka z powrotem do gniazda włożę, Nie będę żyła na próżno.

Źródło: https://www.wydawnictwopetrus.pl/autor,312,karina-gamon