WYCIECZKA KLASY 7A W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE.

wycieczka 7a
W dniach 18 – 19 maja 2022 roku uczniowie klasy 7a przebywali na wycieczce klasowej w Górach Świętokrzyskich zorganizowanej przez wychowawczynię klasy p. Katarzynę Florek przy współpracy z Dyrektorem Szkoły – Panem Wiesławem Stanikiem, który przekazał młodzieży wiele ciekawych informacji na temat odwiedzanych miejsc. Wyjazd obfitował w różne atrakcje. Program został zrealizowany w całości. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Muzeum Wsi Polskiej w Tokarni, które jest realizacją założeń naukowych etnografa i znawcy tradycyjnej kultury ludowej profesora Romana Reinfussa. Odtworzył on typowy układ osadniczy wiosek z różnych regionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej. Wielu emocji dostarczyła uczestnikom wycieczki wizyta w Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, gdzie poznali tragiczną historię mieszkańców Michniowa i innych miejscowości w czasie II wojny światowej. Zwiedzili również wnętrze Bazyliki Mniejszej na Świętym Krzyżu. Zobaczyli skalne rumowisko – gołoborze, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich. W Zagnańsku poznali historię Dębu Bartek. Noc spędzili w Niepublicznym Schronisku Młodzieżowym w Świętej Katarzynie. Następnego dnia zwiedzili Kopalnię w Krzemionkach Opatowskich z Muzeum Archeologicznym i Rezerwatem Krzemionki, Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, gdzie poznali sposoby produkcji porcelany, obejrzeli stałe wystawy oraz uczestniczyli w warsztatach, w czasie których wykonali piękne róże z masy porcelanowej. Zobaczyli także ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe – rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi. Na koniec uczestnicy wycieczki udali się do McDonald’s.
Pogoda wspaniała! Miejsca przepiękne! Było warto! Te dwa dni wycieczki pozostaną
we wspomnieniach i na fotografiach!