Wycieczka klas 8a i 8c w Beskid Niski

3 czerwca 2022 r. uczniowie klasy 8a i 8c wzięli udział w wycieczce krajoznawczo – turystycznej w Beskid Niski. Zwiedzanie rozpoczęli od kasztelu w Szymbarku. Dwór obronny i siedziba rodu Gładyszów z XVI wieku jest cennym zabytkiem architektury renesansowej w Polsce. Kolejnym zwiedzanym obiektem był Kościół św. Filipa i Jakuba w Sękowej, który jest jednym z najcenniejszych kościołów drewnianych Małopolski. Wzniesiono go w 1520 roku z ręcznie ciosanych bierwion modrzewiowych. Dach kościoła pokryty jest gontem, co potęguje jego malowniczość i piękno. Obiekt w 2003 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Następnie uczniowie zwiedzili jedną z najstarszych cerkwi łemkowskich w Owczarach, która obecnie pełni funkcję greckokatolickiej cerkwi parafialnej oraz kościoła filialnego parafii rzymskokatolickiej w Sękowej. Świątynia została wzniesiona w 1653 roku, ale w następnych wiekach była kilkakrotnie przebudowywana. W czerwcu 2013 roku, cerkiew została wpisana na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Kolejną atrakcją była Dukla, gdzie uczniowie zwiedzili Muzeum Historyczne poświęcone militariom i historii okolic Dukli. Siedzibą muzeum jest późnobarokowy zespół pałacowo-parkowy Mniszchów z XVII wieku. Uczniowie poznali historię miasta i pałacu oraz obejrzeli liczne wystawy, m.in. poświęcone operacji karpacko-dukielskiej, najbardziej krwawych epizodów II wojny światowej na ziemiach polskich.
W Zyndranowej uczniowie zwiedzili Muzeum Kultury Łemkowskiej, które powstało w 1968 roku dzięki staraniom rdzennego mieszkańca Zyndranowej – Teodora Gocza. Tutaj uczniowie poznali historię Łemków oraz mieli możliwość zwiedzenia łemkowskiej zagrody. Dodatkową atrakcją było spotkanie z panią Marią, żoną Teodora Gocza, która opowiedziała wiele ciekawych historii. Na koniec uczestnicy wycieczki udali się do McDonald’s. Wycieczkę zorganizowały wychowawczynie p. Małgorzata Cedzidło i p. Beata Kaczmarczyk przy współpracy z Dyrektorem Szkoły – Panem Wiesławem Stanikiem, który przekazał młodzieży wiele ciekawych informacji na temat historii oraz walorów geograficznych i przyrodniczych odwiedzanych miejsc. Ciekawe zabytki i piękna pogoda sprawiły, że wycieczka była bardzo udana i wszystkim dopisywał humor. Polecamy wszystkim te miejsca!