ŚWIĘTO DYNI W KLASIE 5A

Uczniowie klasy 5a wraz z wychowawczynią p. Magdaleną Romankiewicz realizują w bieżącym roku innowację „Fantazje na całkiem nietypowe okazje”. Z październikowego kalendarza świąt nietypowych wybrali tym razem Święto Dyni. Chcieli w ten sposób poznać walory smakowe i właściwości zdrowotne tego cennego jesiennego warzywa, a także odkryć jego różnorodne zastosowanie w życiu codziennym. Najpierw uczniowie obejrzeli prezentację na temat pochodzenia dyni, która jak się okazało, ma swoje korzenie w Ameryce Południowej i była uprawiana już 3000 lat przed naszą erą. Dzieci zapoznały się z  rozmaitymi gatunkami dyni i obejrzały film o jej zastosowaniu w kuchni i sztuce dekorowania wnętrz.  Po części teoretycznej wszyscy ochoczo zabrali się do pracy, której efektem był przepyszny, pełen witamin krem i konfitura z dodatkiem pomarańczy.  Następnie uczniowie przygotowali naturalne donice, w których posadzili wrzosy, bratki i inne rośliny ozdobne. Święto Dyni na długo pozostanie w pamięci naszych kreatywnych piątoklasistów, zaś samo warzywo wedle ich zapewnień, zagości jeszcze niejeden raz na domowych stołach i okiennych parapetach.