Żywa lekcja historii

W dniu 8 grudnia 2022 roku w progi naszej szkoły zawitała Grupa Artystyczna Rekonstrukto. Historia ekstremalna, która zaprezentowała uczniom program pt. „Wrzesień 39, czyli rzecz o tym jak wybuchła II Wojna Światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita”. Goście zadbali o to, aby każdy z uczniów dobrze się bawił i znalazł coś interesującego dla siebie. Wszyscy uczestniczyli aktywnie w żywej lekcji historii. Program przybliżał obecnym na sali sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej, losy żołnierza polskiego i jego etos w społeczeństwie. Uczniowie zobaczyli polski mundur wz 36 podoficera i szeregowego oraz ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej. Mogli przyjrzeć się i wziąć do rąk bezpieczne repliki broni. Poznali tajniki techniki wojskowej, łączności i zaopatrzania. Doświadczyli też trudów musztry. Nie było łatwo, ale podołali. Gratulujemy śmiałkom! Rekonstrukcje z udziałem wybranych uczniów wzbudziły wiele emocji i wywołały uśmiech na twarzach widzów pokazu. Żywa lekcja historii podobała się obecnym na sali uczniom. Dziękujemy!

Beata Kaczmarczyk i Katarzyna Florek