Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112 w świetlicy szkolnej.

W dniu 18 lutego świetlica szkolna gościła ratownika medycznego z okazji Międzynarodowego Dnia Numeru Alarmowego 112. Dzień ten obchodzony jest każdego roku 11 lutego. Spotkanie to miało na celu przybliżyć prace służb medycznych. Było też częścią innowacji pedagogicznej „Ratownicy ze świetlicy”, która w bieżącym roku szkolnym jest realizowana w świetlicy. Zajęcia te mają na celu: zapoznanie uczniów z podstawową wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy i numerami telefonów służb ratowniczych w Polsce, wykształcenie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie i bezpieczeństwo innych oraz gotowości niesienia pomocy innym.
Podczas spotkania dzieci mały okazję utrwalić swoją wiedzę odnoście udzielania pierwszej pomocy. Jednym z ciekawszych elementów było przeprowadzenie rozmowy jednego z uczniów z prawdziwym dyspozytorem numeru 112 i udzielenie pomocy w zainicjowanej scence z ofiarą wypadku (fantom). Pan Ratownik pokazał również jak działa sprzęt AED i kiedy go używamy.
Poznaliśmy zasady pomocy przy zadławieniach, nauczyliśmy się układać poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Na koniec dzieci zaśpiewały piosenkę „112 numer alarmowy” i wspólnie z Panem Ratownikiem podziwiały wystawę prac plastycznych wykonanych na te okoliczność. Spotkanie zakończyliśmy wręczeniem słodkiego upominku i plakatu wykonanego przez Krystiana Macko z klasy 3c.
K. Sułkowska i U. Siciarz