Informacje dla uczniów i rodziców

Laboratoria Przyszłości.

 

 

Szkoła nasza uczestniczy w realizacji programu Laboratoria Przyszłości. Program ten skierowany jest do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Celem programu jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach programu szkoły otrzymują od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego, niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Laboratoria przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne oraz pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania, umiejętności manualne i techniczne, umiejętności samodzielnego i kreatywnego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wsparcie finansowe w ramach programu wynosiło nie mniej niż 300 zł na ucznia. Zgodnie z liczbą uczniów otrzymaliśmy kwotę 133500 zł. 60% tej kwoty zostało wydatkowane do końca 2021 r. Pozostałe wyposażenie zostanie zakupione do 1 września 2022 r.

W ramach realizacji Programu Laboratoria Przyszłości szkoła do końca 2021 roku zakupiła:

 1. a) roboty do nauki programowania w klasach 4-8 z serii Lego WeDo wraz z osprzętem i oprogramowaniem
 2. b) mikrokontrolery Arduino wraz z robotem i akcesoriami
 3. c) stacje lutowniczą wraz z osprzętem
 4. d) profesjonalny zestaw fotograficzny firmy CANON wraz z osprzętem studyjnym takim jak oświetlenie studyjne, system rejestracji audio, statywami, gimbalami, nagłośnieniem
 5. e) profesjonalny zestaw wideo do realizacji nagrań w jakości 4K wraz z akcesoriami
 6. f) profesjonalny zestaw nagłośnienia firmy Electro Voice wraz z mikserem audio oraz mikrofonami dynamicznymi firmy SHURE
 7. g) zestawy mikroskopów wraz z akcesoriami oraz preparatami
 8. h) osprzęt dedykowany do drukarki 3D wraz ze stanowiskiem druku 3D oraz laptopem
 9. i) zestaw narzędzi elektryka
 10. j) zestaw narzędzi sieciowych 
 11. k) zestaw narzędzi technicznych ucznia do przedmiotu Technika

 

Wykorzystanie zakupionego już sprzętu:

W klasach 4-8 na lekcji informatyki będą wykorzystywane zakupione zestawy klocków z serii Lego WeDo bazujące na robotach sterowanych za pomocą napisanego kodu w programach między innymi Scratch który jest obecnie w podstawie programowej i bardzo chętnie przyswajany przez młodzież szkolną. Dodatkowo lekcje te będą wzbogacane programowaniem zakupionych mikrokontrolerów budowaniem na ich bazie robotów. 

W ramach koła technicznego oraz zajęć techniki uczniowie będą mogli nabyć wiedzę z profesjonalnej fotografii pracując na zaawansowanym sprzęcie fotograficznym firmy Canon oraz podstawowym wyposażeniu studia fotograficznego. Dodatkowo w ramach zajęć rozwijających zainteresowania uczniowie będą mogli wykorzystać profesjonalny sprzęt audio firmy Electro Voice, Shure oraz DJI poznając zagadnienia związane z realizacją nagrań audio-video. Sprzęt ten będzie również używany do realizacji akademii oraz uroczystości szkolnych. Dzięki zakupionej kamerze i aparatowi fotograficznemu będzie można dokumentować wycieczki szkolne, nagrywać ciekawe filmy do różnego rodzaju projektów i innowacji szkolnych.

W ramach różnego rodzaju kół i zajęć rozwijających, zakupione zestawy elektryczne, sieciowe i warsztatowe pozwolą na rozwijanie zdolności manualnych i intelektualnych uczniów z zakresu fizyki, informatyki, techniki, przyrody, chemii. 

Zakupione mikroskopy wraz z preparatami będą wykorzystywane w ramach lekcji przyrody, chemii i fizyki oraz zajęć rozwijających zainteresowania.

Zakupiony osprzęt do drukarki 3D pozwoli na przygotowanie kompletnego stanowiska do druku 3D z którym będą mogli się zapoznać uczniowie. W późniejszym czasie w ramach realizacji pozostałej części projektu czyli zakupu dedykowanej drukarki 3D uczniowie oraz nauczyciele będą mieli możliwość nauki druku 3D tworząc różnego rodzaje formy przestrzenne ograniczone tylko wyobraźnią. 

 

Pliki do pobrania

Wróć do góry